فضیلت عیدغدیر

    alghadir

از فیاض بن محمد طوسى نقل شده : روز غدیر به حضور امام هشتم حضرت امام علی بن موسی الرّضا(علیه السّلام) رسید . دید گروهى از افراد ویژه در خدمت حضرت هستند که امام آنان را براى افطار در خانه ‏اش نگهداشت و به منزل آنان غذا و لباس و کفش و انگشتر و هدیاى دیگر فرستاد و آن روز وضع او و اطرافیان او کاملا عوض شده بود و فضائل آن روز را براى آنان یادآورى مى‏ کرد . ( بحار الانوار ، ۹۷: ۱۱۲، ح ۸٫ )

در حدیث دیگرى است : روزى از روز هاى خلافت امام على بن ابیطالب (علیه السّلام) جمعه و عید غدیر به یک روز افتاد . امام (ع) خطبه مفصلى خواند و فرمود :
« این مجمع کنون به پایان مى ‏رسد و شما همگى به خانه ‏هایتان بر مى ‏گردید ، بروید ـ خداى بر شما رحمت فرستد ـ و بر خانواده خود فراخ گیرید و به برادران خود نیکى کنید .

خداوند را بر این نعمت که شما را بخشیده است ، سپاس گزارید . متحد شوید تا خدا کمکتان کند . نیکویى کنید تا خدا دوستیتان را پایدار کند . از نعمت هاى خداداد ، یکدیگر را هدیه فرستید .

خداوند در این روز چندین برابر دیگر عید ها پاداش دهد .

این گونه پاداش جز در این روز ( غدیر ) دیگر نخواهید یافت . نیکویى ‏کردن در این روز مال را بسیار کند و عمر را زیاد .
مهربانى کردن باعث رحمت خدا شود و مهربانى او . در این روز به برادران و خاندان از مال خدا داده ببخشید ، هر اندازه که بتوانید . همواره چهره خندان دارید . چون به یکدیگر رسیدید ، شادمانى کنید ، و خدا را بر نعمت هایش سپاس گوئید . بروید و به آنان که امیدشان به شماست ، نیکى بسیار کنید در خورد و خوراک ، خود و زیردستانتان یکسان باشید . این یکسانى و مساوات را تا جایی که توانایی دارید عملى سازید ، که پاداش یک درهم در این روز ، صد هزار درهم است و برکت به دست خداست .

روزه این روز را نیز خداوند مستحب قرار داده است و در برابر آن پاداشى بس بزرگ نهاده . اگر کسى در این روز ، نیاز برادران خود را برآورد ـ پیش از تمنا و درخواست ـ و با میل و رغبت خوبى کند ، پاداش او چنان باشد که این روز را روزه داشته است و شب آن را با عبادت به بامداد رسانیده .
و هرکس در این روز به روزه ‏دارى افطارى دهد ، چنان است که گویى دسته دسته مردم را افطارى داده است ...

همین که به یکدیگر رسیدید همراه سلام ، مصافحه کنید و نعمتى را که در این روز نصیبتان شده است به یکدیگر تبریک گویید . باید این سخنان را آن که بود و شنید به آن که نبود و نشنید ، برساند . باید توانگران به سراغ مستمندان روند و قدرتمندان به دنبال ضعیفان ، پیامبر (ص) مرا به این چیز ها امر کرده است » . ( ترجمه این رویت تا اینجا از استاد محمدرضا حکیمى است که از حماسه غدیر ، ص ۷۱ گرفته شده است . ) بعد امام (ع) خطبه جمعه را خواند و نماز جمعه را نماز عیدش قرار داد ، بعد با فرزند و شیعیانش به منزل امام حسین (علیه السلام) برگشت که غذا آماده کرده بودند و آن شیعیان نیازمند و بى‏ نیاز با هدایاى او به طرف خانواده خود برگشتند . ( بحار الانوار ۹۷: ۱۱۷٫)

تاریخ انتشار : ۱۹ مهر ۱۳۹۳

نویسنده : مدیر سایت

ارسال برداشت
مشاهده برداشت ها

کاربر گرامی لطفا برای ارسال دیدگاه خود وارد سایت شوید تا بتوانید نظر خود را ثبت کنید باتشکر.

تاکنون هیچ دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.