دحوالارض روزی که خداوندبه جهان حیات بخشید

    beatollahelharam

دحوالارض؛مطابق با25ماه ذی القعده،روزی است که خداوند بانظر به کره زمین به جهان خاکی حیات بخشید.در این روز،بخش هائی از کره زمین _که سراسر از آب بود_شروع به خشک شدن نمودتاکم کم به شکل ربع مسکون امروزین درآید.مطابق روایات،اولین نقطه ای که اززیر آب سر بر آورد مکان کعبه شریف وبیت الله الحرام بود.

به نظر برخی از مفسّرین ،آیه شریفه 30 سوره نازعات" والأرض بعد ذلک دحیها"به همین واقعه اشاره دارد.

ذوالقعده؛ماه حرام

ماه ذوالقعده(یاهمان ذی قعده درتلفّظ فارسی) یکی از ماه های حرام است که جنگ در آنها ممنوع بوده واحکام ویژه ای نیز ازجهت فقهی وشرعی دارند.

امّا استفاده اخلاقی وتربیتی که از این حکم می توان برد این است که:"اگرجنگ ونزاع در این ماه میان مردمان حرام شده است"حتماً منازعه ومحاربه باخداوند باید بیشتر مورد نفرت قرار گیرد.لذاشایسته است انسان مؤمن در این ماه هابیشتر به فکر باشد تا اندیشه واعضای او باگناه و معصیت،به مخالفت باخداوند بر نخیزد.

مناسبت های دیگر این روز

گذشته از واقعه دحو الارض ،رویدادهای دیگری نیز در این روز رخ داده است که اهمّیّت آنرا دوچندان می کند؛ازجمله:

-میلادشیخ الأنبیاء حضرت ابراهیم"علی نیّنا ووآله وعلیه السّلام"،میلاد حضرت عیسی مسیح "علیه السّلام"

-خروج رسول اکرم "صلّی الله علیه وآله وسلّم"از مدینه به همراه هزاران حاجی به سوی مکّه،به قصد حجّةالوداع،در روایتی آمده است قائم"عجّل الله تعالی فرجه الشّریف"در همین روز قیام خواهد فرمود.

اعمال شب وروز دحوالأرض

روزه :یکی ازآن چهارروز است که در تمام سال به فضیلت روزه ممتاز است.درروایتی آمده است که روزه اش مثل روزه هفتادسال است؛ودر روایت دیگر کفّاره هفتاد سال است.وهرکه این روز را روزه بدارد وشبش را به عبادت بسر آورد از برای او ثواب صدسال عبادت نوشته شودواز برای روزه دار این روز هر چه درمیان آسمان وزمین است استغفار کند واین روزی است که رحمت خداوند درآن منتشر گردیده واز برای اجتماع در عبادت وذکرخدا اجر بسیاری است و ما بنا بر اختصار به همین مقدار اکتفا مینمائیم........................به مفاتیح الجنان مراجعه شود.

                                                                                                                                25ذی القعده 1434-مدینه منوّره

تاریخ انتشار : ۹ مهر ۱۳۹۲

نویسنده : مدیر سایت

ارسال برداشت
مشاهده برداشت ها

کاربر گرامی لطفا برای ارسال دیدگاه خود وارد سایت شوید تا بتوانید نظر خود را ثبت کنید باتشکر.

تاکنون هیچ دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.