حجاب وعفاف

    1853265464c5fbb7987b81

خوب، حجاب و عفاف كه چه؟

      آية 4 سورة فلق مي‌فرمايد: «وَ مِن شَرِّ النَّفّاثاتِ فِي العُقَد»؛ پناه به خدا مي‌برم «از شرّآنان‌که درگره‌ها و بندها مي‌دمند».

       صاحب تفسير مجمع‌البيان ضمن تفسير اين‌آية شريفه و بيان اين‌که مورد نزول‌آن زن‌هاي ساحر و جادوگرند، معناي جامعي را براي‌آن نقل مي‌کندکه از نظر جامعيّتي‌که‌آيات قرآن‌کريم دارند و نمي‌شودآنها را مختصّ به مورد نزول دانست، معناي لطيف و مناسبي است؛ مي‌گويد: اَلنَّفّاثات اَلنِّساءُ اللاّتي يُملِنَ‌آراءَ الرِّجال وَ يَصرِفنَهُم عَن مُرادِهِم وَ يَرُدَّنَّهُم إلي‌آرائِهِنّ؛ نَفّاثاتِ فِي‌العُقَد زناني هستندکه مردان را تحت تأثير جمال و رفتار وگفتار تحريک‌آميز خود قرار داده وآنها را از عزم و تصميمي‌که دارند، بر مي‌گردانند و تسليم هواي نفس خود مي‌سازند!

       يعني، جلوة زن است‌که عُقدة ايمان را از دل انسان مي‌گشايد و رشتة حَميّت و مردانگي را پاره مي‌کند و عزم و اراده و تصميم را از دست مي‌گيرد و يک حالت بي‌قيدي و بي‌بند و باري درآدمي ايجاد مي‌کند! درآن‌موقع است‌که مردي‌که مَسحور جلوة زن واقع شده‌است، از اقدام به هيچ‌گناه و جنايتي خودداري نمي‌کند! به همين‌جهت مي‌گويند: هر جنايتي‌که در عالم واقع شده، اگر علل و موجبات‌آن‌را دقيقاً بررسي‌کنيم، مي‌بينيم پاي زني در ميان بوده‌است!

       امام اميرالمؤمنين(ع) هنگامي‌که لشکري به جنگ با دشمن مي‌فرستاد، براي بدرقة آنها آمده و در مقام اندرز و نصيحت‌آنان فرمود: أعذِبوا عَنِ النِّساء مَا استَطَعتُم؛ تا مي‌توانيد، از زن‌ها دوري‌کنيد!

 

                           

     

  سید رضي، در شرح اين‌جملة امام(ع) مي‌فرمايد: يعني، به‌هنگام جنگ، از ياد زن‌ها و دل بستن به‌آنها دوري نماييد که ياد زنان و دل‌مشغولي به‌آنان، بازوي حميّت و مردانگي را سست مي‌گرداند و اخلال در عزم و اراده و تصميم به وجودآورده و شخص رزمنده را از دشمن شکست مي‌دهد و از پيشرفت و فعّاليّت در ميدان نبرد باز مي‌دارد!

       حال، وقتي در ميدان جِهاد اصغرکه جنگ با کفّار است، فکر زن و دلدادگي به زن، ماية شکست سربازان‌گردد،آيا در ميدان جهاد اکبرکه جنگ با هوس‌هاي سرکش نفساني است، جلوة زن و خاطرمشغولي به زن چه شکست‌هايي براي مردان و جوانان به‌وجود مي‌آورد؟!

       و هم‌چنان‌که مي‌بينيم، با کمال تأسّف، طبقة جوان در سطح عمومي جهان، در تمام جهات و جوانب ميدان زندگي، با شکست‌هاي ننگين و شرم‌آوري مواجه مي‌شوند! قواي عالي فکري و نيروهاي سرشار جسمي و روحي جوانان، دستخوش امواج‌کوبندة طوفان هوس‌گشته و قرباني جلوه‌هاي نامشروع زنان مي‌گردد! و در اثر دل‌مشغولي و پريشان‌فکري‌که معلول قهري و طبيعي جلوه‌هاي‌گوناگون زنان است، نه در ميدان تحصيل علم و دانش، فاتح و پيروز مي‌شوند و نه در ميدان‌کسب وکار و تجارت و صنعت، به جايي مي‌رسند! هم در جبهة سياست و حفظ مصالح ملّت و مملکت، شکست مي‌خورند و هم در مسير عبادت و خداپرستي و تحصيل سعادت‌آخرت، تهي‌دست و بي‌بهره مي‌مانند! چه نيکو و بجا فرموده‌است رسول صادق مُصَدَّق(ص): ماتَرَکتُ بَعدي فِتنَهً أضَرَّ عَلَي الرِّجال مِنَ النِّساء؛ زيان‌بخش‌ترين فتنه براي مردان امّتم پس از من، فتنة زنان خواهد بود!

       از همين‌جا، ارزش و عظَمت دستور حکيمانة اسلام به‌دست مي‌آيدکه در مقام جلوگيري از طغيان غريزة جنسي آدميان،

زن را موظّف به حجاب و پوشش فرمودنرا موظّف به حجاب و پوشش فرموده

و مرد و زن را هم از نگاه به يکديگر، نهي صريح‌کرده

و با اين‌دو دستور متين‌آسماني، سدّي محکم ميان مرد و زن‌کشيده وآن‌دو را به‌طرزي عجيب از هم جدا ساخته‌است.

       با اين‌که مردان و زنان مسلمانِ به‌معناي واقعي‌کلمه، در يک محيط و در يک اجتماع زندگي مي‌کنند؛ در يک شهر و در يک محلّه و اَحياناً در يک خانه اند، امّا در عين اجتماع، چنان از هم دور و از مفاسدِ رفتار وگفتار تحريک‌آميز و خطرانگيز يکديگر در امانندکه گويي هريک در ميان قلعه و حصاري جداگانه هستند وکاملاً ازآرامش فکري و طهارت زندگي برخوردار!

و اين، نتيجة عمل به همان‌دو دستور عالي اسلامي است:

زن، داراي حجاب،

و مرد و زن هم چشم‌پوش از يکديگر.

در يک‌کشور اسلامي، زن مسلمان، طبق دستور دينش:

به‌هنگام خروج از منزل، سراپاي بدن را در حجاب عفّت مي‌پوشاند

و چشم به مردان بيگانه نمي‌دوزد

و ازکوچک‌ترين‌رفتار وگفتار تحريک‌آميز مي‌پرهيزد

و از ورود به محلّ اجتماع مردان خودداري مي‌کند.

ازآن‌طرف، مرد مسلمان نيز طبق دستور دينش:

از نگاه به زنان نامحرم مي‌پرهيزد

و بيش از حدّ ضرورت، با يک زن نامحرم سخن نمي‌گويد

و از ورود به محلّ اجتماع زنان دوري مي‌کند.

در نتيجه،

نه افکار شيطاني به دل‌ها راه مي‌يابد

و نه مغزهاي جوانان طوفاني مي‌شود!

نه مردان، بُوالهَوَس مي‌گردند

و نه زن‌ها هرزه‌دل!

نه بلاي خانمان‌سوز طلاق،آشيانه‌ها را بر هم زده

و اطفال بي‌گناه را بي‌سرپرست و نابسامان مي‌سازد

و نه مراکز فحشا رونق مي‌يابد!

نه جوانان، ديوانه شده و خودکشي مي‌کنند

و نه دختران،گوهر عفّت خود را به‌رايگان از دست مي‌دهند!

بلکه

همه جا، فکرها پاک است

و مغزها آرام!

مردها مشغول‌کارند

و زن‌ها تاج افتخار!

خانواده‌ها کانون مَحَبّت

و کودکان، شاداب و خرّم!

جوانان، سرگرم مطالعات علمي اند

و در مسير ترقّي!

دختران همچون‌گوهر درخشان در صدف عفّت و عصمت، در امان!

تاریخ انتشار : ۱۲ فروردین ۱۳۹۲

نویسنده : مدیر سایت

ارسال برداشت
مشاهده برداشت ها

کاربر گرامی لطفا برای ارسال دیدگاه خود وارد سایت شوید تا بتوانید نظر خود را ثبت کنید باتشکر.

تاکنون هیچ دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.