تربت مطهرامام حسین"ع"درروزعاشوراءخونین شد

  تربت مطهر امام حسين(ع) در روز عاشورا خونین رنگ شد
با گذشت نزدیک به 1400 سال از فاجعه خون بار عاشورا همچنان اين داغ در آسمان و زمين تازه است و کائنات، عزادار فرزند پیامبر حسین بن علی(ع) است.
تربت موجود در موزه حرم امام حسين(ع) ديروز، 5 آذرماه، در روز عاشورا به رنگ خون درآمد.
اين تربت از ساعت 9:30 صبح عاشورا به وقت كربلا به رنگ خون مبدل شد.

این حادثه در مقابل چشمان حیرت زده شاهدان عینی‌ رخ داد و مقامات رسمی آستانه مقدسه امام حسین (ع)‌ آن را تأیید کردند.

همچنين، ديروز شيخ عبدالمهدی كربلائی، توليت آستان مقدس امام حسين(ع) و شمار زيادی از خبرنگاران شبكه‌های ماهواره‌ای، زائران اباعبدالله الحسين(ع) و شخصيت‌های دينی، علمی، فرهنگی و دانشگاهی از اين منظره عبرت‌انگيز بازيد كردند.
سيدحسن الحكيم، از اساتيد حوزه علميه در عراق، مبدل شدن رنگ تربت حرم امام حسين(ع) به رنگ خون را تعبيری غيبی از مظلوميت امام حسين(ع) دانست و گفت: اعتقاد مؤمنان به اباعبدالله الحسين(ع) محدود به اين معجزه در موزه آستان مقدس سيدالشهداء(ع) نمی‌شود.

صورةصورةصورةصورةصورةصورةصورة

 
در احادیث معتبر نقل شده در کتابهای شیعه و سنی آمده است که جبرئیل امین خاک کربلا را همراه با خبر شهادت امام حسین(ع) برای پیامبر اکرم(ص) آورد. ایشان هم آن تربت را به همسر خود ام سلمه داد و فرمود: هرگاه این خاک به رنگ خون درآمد فرزندم حسین(ع)‌ در سرزمینی‌ به نام کربلا كشته می شود.
متن حدیث: عن «عمر بن ثابت» عن «الاعمش» عن «شقيق» عن «امّ سلمة» قالت: كان الحسين والحسين(عليهما السلام) يلعبان بين يدي رسول اللّه (صلى الله عليه وآله) في بيتي; فنزل جبريل فقال: "يا محمّد إن امتك تقتل ابنك هذا من بعدك" و أومأ بيده إلى الحسين(ع). فبكى رسول اللّه (صلى الله عليه وآله) وضمّه إلى صدره ثم قال رسول اللّه(ص): "وضعت عندك هذه التربة" فشمّها رسول اللّه (ص) قال: ريح كرب و بلاء، و قال: "يا ام سلمة إذا تحولت هذه التربة دماً فاعلمي أن ابني قد قتل".
ترجمه: «عمر فرزند ثابت» از «اعمش» و او از «شقيق» روايت كرده كه ام سلمه گفت: حسن و حسين در منزلم جلو پيامبر بازى مى كردند، جبرئيل نازل شد و براى پيامبر گفت: "اى محمّد امتت بعد از تو اين پسرت را به شهادت مى رسانند" و با دستش به سوى حسين (علیه السلام) اشاره كرد. رسول اللّه(صلى الله عليه وآله) گريه كرد و حسينش را در سينه اش گرفت. سپس رسول خدا(ص) تربتی که جبریل به او داده بود را بویید و فرمود: "بوى كرب و بلاء است". و سپس به من فرمود: "اى ام سلمه! اين تربت را در نزد تو مى گذارم. وقتى آن تبدیل به خون شد بدان كه پسرم حسین كشته شده است".
برخی منابع اهل سنت که این حدیث را روایت کرده اند: «ابن حجر عسقلانى» در کتاب تهذيب التهذيب ـ «ابن ابی بکر هیثمى» در مجمع الزوائد ـ «طبرانى» در کتاب المعجم الكبير.
 

التماس دعا

 

تاریخ انتشار : ۱۳ آذر ۱۳۹۱

نویسنده : مدیر سایت

ارسال برداشت
مشاهده برداشت ها

کاربر گرامی لطفا برای ارسال دیدگاه خود وارد سایت شوید تا بتوانید نظر خود را ثبت کنید باتشکر.

تاکنون هیچ دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.