اینجا مدینه است 2 تبّع کیست؟

    madinamonavvarah

آری ،مدینه،مینه نبود؛یثرب بود ومحل زندگی جمعی از یهود ودو قبیله اوس وخزرج.

درزمینه هجرت واسکان یهود واوس وخزرج در یثرب مطالب بسیاری آمده،که به اندکی از آن اشارت وبه اجمال بسنده می کنیم.

مشهور درنزد عرب این است که ابتداچند قبیله از عمالیق ( عمالقه، عمالیق، بنو عِملیق یا بنوعملاق برپایه نوشته‌های پیشینان -چون طبری- تیره‌ای از عرب‌های بائده بوده‌اند که خاستگاهشان در شمال حجاز بوده و از آن سامان به دیگر سرزمین‌ها چون مصر و شام و بابل و دیگر سرزمین‌ها کوچیده‌اند. همچنین عمالیق را تباری از کنعانیان و اموریان دانسته‌اند.

اینان میان سال‌های ۲۲۱۳ تا ۱۷۰۳ پیش از میلاد بر مصر دست یازیده‌اند و فرعون آن سرزمین شمرده‌می‌شدند تا اینکه سرانجام مصریان در ۱۷۰۳ پیش از میلاد آنها را به عربستان بازپس‌رانده‌اند. برخی تاریخ‌دانان عمالقه را نیای دولت بابلیان نیز می انگارند. همچنین گروهی آنها را با دولت‌های ستمگری که در تورات از آنها یادشده تطبیق می‌دهند. نام ایشان در سفر تثنیه (۳:۱۱) از کتاب مقدس آمده‌است: مانند غول‌ها بلند و دراز هستند، در خاور و باختر رود اردن می‌زیند.)  در یثرب سکنا گزیدند. سپس یهود به آنجا آمدند واقتصاد وتجارت را به دست گرفتند.مشهورترین قبائل یهود،قریظه ونضیر وبنوهدل بود.

 

بعد از آنان اوس وخزرج که شاخه های قبیله ازد هستند،پس از واقعه سیل عرم از یمن به مدینه هجرت نمودند.اینان باسختی ومشکلات زندگی می کردندویهود در ناز ونعمت بودندو در واقعه ای بزرگان یهودراکشته وصاحب اقتداروعزّت شدند.وهمان ها هستند که پس از اسلام" انصار" نامیده شدند؛چون در مقام نصرت پیامبر اکرم "صلّی الله علیه وآله وسلّم" برآمدند.وپیوسته میان اوس وخزرج قتل وخونریزی روی می دادکه نخستین آن هاحرب سمیر است که منشأ آن،اختلاف در این بود که عزیزترین اهل یثرب کیست؟این جنگ مدّت ها طول کشید./     العرب قبل الاسلام 336-333

واز مطالبی که مرتبط با نگرش مانسبت به یثرب قبل از اسلام است جریانی است که بیشتر مفسّرین در ذیل دو آیه شریفه قرآن(37سوره دخان -14سوره ق)که نام تبّع آمده ،آورده اند.

ازامام صادق"علیه السّلام"چنین نقل شده است:

دانایان زمان تبّع به او خبردادند که در مکّه پیغمبری مبعوث خواهد شد واوبه یثرب مهاجرت می کند. او جمعی از یمنیان را به اتّفاق یهود در زمین یثرب مستقرنمودتابعداز بعثت ومهاجرت آن حضرت اورا یاری نمایندواین شعررانیز سرود: شهدت علی احمد أنّه         رسولٌ من الله باري النّسم

همچنین از آن حضرت روایت است که:

إنّ تبّعاً قال للأوس و الخزرج :کونوا ههنا حتّی یخرج هذا النّبیّ اماانا فلو ادرکته لخدمته و لخرجت معه.

همانا تبّع به اوس وخزرج گفت: این جا بمانید تا آن پیامبر مبعوث گردد.اگر من زمان اورا درک کنم،در مقام خدمت او برآمده،با او همراهی خواهم نمود.

 

از این دو حدیث معلوم می شود که ریشه اوس وخزرج از یمن بوده که به فرمان پادشاه خود،تبّع به جهت نصرت پیغمبر آخرالزّمان"صلّی الله علیه وآله و.سلّم"به یثرب آمدند واز خلوص اعتقاد تبّع بود که بعد ازمدّتی اوس وخزرج به سبب نصرت پیغمبر اکرم "صلّی الله علیه وآله وسلّم"به مرتبه بلند انصاریّت  فائز گردیدند وتا قیام قیامت این لقب برای ایشان ماند.

تاریخ انتشار : ۹ مهر ۱۳۹۲

نویسنده : مدیر سایت

ارسال برداشت
مشاهده برداشت ها

کاربر گرامی لطفا برای ارسال دیدگاه خود وارد سایت شوید تا بتوانید نظر خود را ثبت کنید باتشکر.

تاکنون هیچ دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.