اگر طالب فتح وپیروزی هستید....

    دهه فجر


    آية 19 سورة انفال مي‌فرمايد: «إن تَستَفتِحوا، فَقَد جاءَكُمُ الفَتح، وَ إن تَنتَهوا، فَهُوَ خَيرٌ لَكُم، وَ إن تَعودوا، نَعُد»؛ «اگر فتح و پيروزي را طالبيد، به‌سراغ شما آمد، و اگر از هوس‌ها خودداري‌كنيد، خير شما در همان است، ولي اگر برگرديد، ما هم بر مي‌گرديم».

           اگرچه، اين‌آيه، خِطاب به اصحاب بدر است، ولي روشن است‌كه: قرآن،كتاب قصّه نيست‌كه بگويد: در زمان سابق چنين بوده‌است! بلكه اين، يك دستور عمومي است. يعني، شما امّت قرآني، بايد تا روز قيامت عبرت بگيريد! و شما هم ممكن است با هم متّحد باشيد و دشمن را كه ديديد، از دين وكشورتان دفاع‌كنيد و فاتح شويد. امّا بعد از اين‌كه فتح و پيروزي به‌دست آورديد و قدرتمند و ثروتمند شديد، اگر بخواهيد باز به همان‌هواهاي نفساني‌كه داشتيد، برگرديد، ما هم بر مي‌گرديم. و اگر باز همان‌حرف‌ها پيش بيايد و اين بگويد: رياست مال من، وآن بگويد: مال من، ما دوباره بر مي‌گرديم.

       حاصل‌آن‌كه:آية مورد بحث، هشدار مي‌دهدكه: شما امّت قرآني و اسلامي، اگر فاتح و پيروز شديد و به همان‌نيّت صادق و عمل خالص باقي بوديد، «آن، براي شما خير و منشأ خير است، ولي اگر برگرديد، ما هم بر مي‌گرديم».

       رسول اكرم(ص) ضمن حديثي‌كه مرحوم فيض(رض) در مَحَجَّهُ‌البيضاء نقل مي‌كند، اظهار نگراني‌كرده و فرموده: وَ لكِنّي أخافُ أن تُفتَحَ عَلَيكُمُ الدُّنيا بَعدي، فَيُنكِرَ بَعضُكُم بَعضا وَ يُنكِرَكُم أهلُ السَّماءِ عِندَ ذلِك؛ من نگران اين هستم‌كه بعد از من، دنيا به شما رو بياورد و به ثروت و قدرت برسيد، بعد در ميان خودتان اختلاف بيفتد و با هم‌گلاويز شويد و به هم پرخاش‌كنيد و چنگال به چهرة هم بكشيد، اگر اين‌كار را بكنيد، ديگر رابطة شما با آسمان قطع مي‌شود و فرشتگان آسمان به شما مدد نمي‌رسانند و مددهاي غيبي به شما نمي‌رسد

تاریخ انتشار : ۲۲ بهمن ۱۳۹۲

نویسنده : مدیر سایت

ارسال برداشت
مشاهده برداشت ها

کاربر گرامی لطفا برای ارسال دیدگاه خود وارد سایت شوید تا بتوانید نظر خود را ثبت کنید باتشکر.

تاکنون هیچ دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.